Katarálna horúčka oviec opäť aktuálna
Hlavná stránka Novinky Aktuality Katarálna horúčka oviec opäť aktuálna
25.9.2024
V súvislosti s aktuálnosťou katarálnej horúčky oviec (KHO, bluetongue) v Českej republike sme požiadali o rozhovor riaditeľa Štátnej veterinárnej správy (ŠVS) MVDr. Zbyňka Semeráda.
Pán riaditeľ, aká je súčasná situácia s KHO v Európe, resp. v ktorých európskych štátoch je diagnostikovaný nový kmeň BTV3. Líšia sa v niečom zásadnom z hľadiska patogenity oproti ostatným kmeňom?
V roku 2024 registrujeme tento kmeň vo Francúzsku, Nemecku, Dánsku, Luxembursku, Švédsku, Portugalsku a v Rakúsku. V roku 2023 sa kmeň BTV 3 rozšíril v Belgicku, Holandsku a v časti Nemecka. V Španielsku boli v roku 2024 diagnostikované kmene BTV 4, BTV 8 a BTV 1, v Andore BTV 8, v Taliansku BTV 8 a v Rakúsku, okrem BTV 3, bol diagnostikovaný aj kmeň BTV 4. Pre zaujímavosť uvádzam, že v Európe registrujeme záchyt ešte v západnej časti Veľkej Británie, Nórsku a Švajčiarsku. Podľa referencií to vyzerá, že kmeň BTV 3 je agresívnejší s vyššou morbiditou v stádach a u oviec sa stretávame s vyššími úhynmi.
Aká je aktuálna situácia v Českej republike, t.zn., v ktorých okresoch bol pozitívny záchyt KHO ku dňu 24. september?
K 24. septembru eviduje Štátna veterinárna správa celkom 25 ohnísk nákazy KHO, ale došetrujeme ešte ďalšie. V týchto prípadoch nariaďuje ŠVS mimoriadne veterinárne opatrenia na zamedzenie šírenia nebezpečnej nákazy KHO na území Českej republiky.
Legislatíva EÚ stanovuje, že okolo ohnísk KHO musí byť vymedzená oblasť s polomerom 150 km. Táto oblasť je v ČR územne vymedzená ako tzv. pásmo KHO prostredníctvom mimoriadnych veterinárnych opatrení vydaných ŠVS (viď mapka nižšie). Obmedzenia platia pre premiestnenie vnímavých zvierat (hovädzí dobytok, ovce a kozy, ťavovité, jeleňovité a niektoré ďalšie kopytníky) z tejto vymedzenej oblasti. Rozloha tejto oblasti je rozsiahlejšia z dôvodu, že sa jedná o nákazu prenášanú hmyzom – pakomáriky druhu Culicoides. Títo prenášači sa v ČR vyskytujú. Detaily pásma ukazuje mapka nižšie.
Mohli by ste prosím zhrnúť nariadené opatrenia zo strany ŠVS?
Chovateľom hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ďalších druhov zvierat vnímavých ku katarálnej horúčke oviec nariaďujeme pri premiestnení zvierat mimo pásmo na území ČR iných ako premiestňovaných priamo na bitúnok tieto podmienky, a to buď:
1.
I. zvieratá chrániť pred náletmi pakomárikov druhu Culicoides (ďalej len „vektorov“) pomocou insekticídov alebo repelentov aspoň po dobu 14 dní pred dátumom premiestnenia, o čom vykoná záznam do evidencie chovateľa o použití veterinárnych liekov a prípravkov, ako insekticíd a repelent môže byť použitý iba veterinárny liek alebo biocíd uvedený na nasledujúcom odkaze na webe Štátnej veterinárnej správy ČR:
https://www.svscr.cz/kataralni-horecka-ovci-aktualni-informace/
II. zvieratá boli počas tohto obdobia podrobené testu PCR s negatívnymi výsledkami, pričom tento bol vykonaný vo vzorkách odobratých aspoň 14 dní po dátume začiatku ochrany pred útokmi vektorov,
III. vzorky musí odobrať súkromný veterinárny lekár schválený miestne príslušnou krajskou veterinárnou správou (KVS) pre činnosti podľa § 61 ods. 5 Veterinárneho zákona,
IV. vzorky musia byť vyšetrené v Štátnom veterinárnom ústave, zvieratá musia byť sprevádzané veterinárnym osvedčením vystaveným miestne príslušnou KVS. Žiadosť o vystavenie veterinárneho osvedčenia musí byť doručená na KVS 3 dni pred premiestnením zvierat. Chovateľ je povinný predložiť KVS/ŠVS protokol s negatívnym výsledkom laboratórneho vyšetrenia na KHO metódou PCR. Výsledok PCR vyšetrenia je platný 10 dní od dátumu odberu vzorky
alebo
2.
zvieratá boli očkované proti KHO, sérotyp 3 a nachádzajú sa v období imunity zaručenom špecifikáciami očkovacej látky a
I. boli očkované pred viac ako 60 dňami pred dátumom premiestnenia alebo
II. boli podrobené testu PCR s negatívnymi výsledkami na vzorkách odobratých aspoň 14 dní po nástupe imunity stanovenej v špecifikáciách očkovacej látky.
Líšia sa nejako opatrenia u hovädzieho dobytka a oviec?
Opatrenia sa de facto nelíšia. Iba by som upozornil na dobu nástupu imunity, ktorá je u oviec 21 dní po vakcinácii, zatiaľ čo u hovädzieho dobytka musíme počítať s vakcináciou + revakcináciou za tri týždne, po ktorej je zviera za tri týždne v imunite, takže najskôr za 42 dní od prvej vakcinácie.
Je nejaká položka v rámci nariadených opatrení hradená štátom?
V súčasnej dobe štát hradí iba náklady a straty v ohnisku nákazy v rámci vydaných mimoriadnych veterinárnych opatrení KVS.
Počíta sa, že by KHO bola súčasťou Metodiky kontroly zdravia zvierat a nariadenej vakcinácie na rok 2025?
Metodika na budúci rok nepočíta s úhradou vakcinácie, ale budeme pokračovať vo zvýšenom sérologickom monitoringu u hovädzieho dobytka a navyše musíme vykonávať entomologický monitoring za účelom stanovenia obdobia bez aktivity pakomárika.
Odporučili by ste ešte nejaké ďalšie praktické opatrenia na zamedzenie alebo prevenciu šírenia ochorenia?
Určite preventívne použitie repelentov a schválených insekticídnych prípravkov. Zoznam odporúčaných prípravkov nájdete na stránkach ŠVS. Za seba môžem odporučiť vakcináciu zdravých zvierat v stáde ako hovädzieho dobytka, tak predovšetkým oviec, kde tento rok dochádza aj k úhynom zvierat.
U takto vakcinovaných zvierat je to najlepší spôsob ochrany. Jediný problém, ktorý vidím je presun takto neregistrovanou vakcínou navakcinovaných zvierat mimo územia ČR, kde si môže štát v rámci dovozných podmienok stanoviť, že vakcína, ktorou boli imunizované zvieratá, musí byť registrovaná v danom členskom štáte EÚ, čo môže byť v určitých prípadoch problém. Je to potom na rozhodnutí každého chovateľa, ako sa k problému postaví.
Ďakujeme za rozhovor.
Na skúsenosti s riešením KHO sa pýtal:
MVDr. Martin Vodinský
marketingové oddelenie Bioveta, a.s.